Ważny głos w sprawie kompetencji

Print Drukuj

„Ważny głos w sprawie kompetencji"

W marcu br. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie Pani Beata Januszczyk oraz Koordynator doradców klienta Pani Elżbieta Dawidczyk miały ogromną przyjemność uczestniczyć w dwóch debatach z przyszłymi uczestnikami rynku pracy, dziś jeszcze uczniami ze szkół powiatu szczycieńskiego: Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Szczytnie oraz Zespołu Szkół im. S. Staszica w Szczytnie.
Spotkania odbyły się w atmosferze rozważań dotyczących kompetencji:
- W jaki sposób w naszej pracy wykorzystujemy kompetencje matematyczne nabyte w szkole?
- Jakie są zawody, w których umiejętności matematyczne są zbędne, czy takie istnieją?
- Jakie są aktualne oczekiwania pracodawców wobec pracowników?
- Które kompetencje będą pożądane w przyszłości?
Pytania dotyczące kompetencji matematycznych były tematem debaty pn. "Czy matematyka przydaje się w życiu codziennym?", zorganizowanej z okazji „Dnia Liczby Pi" przez SP 6 w Szczytnie.
Do udziału w spotkaniu została zaproszona m. in. Pani Beata Januszczyk Dyrektor PUP w Szczytnie, Pan Krzysztof Mańkowski Burmistrz Miasta Szczytno oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw. Podczas dyskusji uczniowie dopytywali, czy dorośli lubili matematykę w okresie uczęszczania do szkoły i czy rzeczywiście nauka ta jest niezbędna w dorosłym życiu. W odpowiedzi młodzież poznała liczne przykłady codziennych zastosowań matematyki, takich jak: planowanie budżetu, rozliczanie projektów, zarządzanie, liczenie zysków, a także stosowanie proporcji podczas przygotowywania potraw, czy też świadome korzystanie z promocji i rabatów. Zarówno Pani Beata Januszczyk Dyrektor PUP Szczytnie, jak również przedstawiciele innych instytucji, branż i zawodów zgodnie stwierdzili, że umiejętności matematyczne są niezbędne w ich pracy, a także w życiu codziennym.

Kolejne spotkanie, które odbyło się z udziałem przedstawicieli PUP w Szczytnie zostało zorganizowane przez ZS nr 1 w Szczytnie pod hasłem: „Kompetencje przyszłości – czego oczekuje rynek".
Debata była okazją do przedstawienia młodzieży różnych kompetencji przyszłości, cenionych przez pracodawców, uczestnicy poznali również aktualne trendy panujące na lokalnym rynku pracy powiatu szczycieńskiego.  Podczas dyskusji uczniowie szkół średnich z powiatu szczycieńskiego mieli okazję, aby usłyszeć bezpośrednio od przedsiębiorców, jakich umiejętności i postaw oczekuje się od kandydatów do pracy.
W roli ekspertów wystąpili:  Pani Elżbieta Dawidczyk Koordynator doradców klienta PUP w Szczytnie, Pan Stefan Januszczyk Sekretarz Powiatu Szczycieńskiego oraz przedstawiciele lokalnych firm: BinSoft, IKEA, Port Lotniczy Olsztyn – Mazury, NOVUM, Biuro Rachunkowe Monika Pietrzak, Moto Centrum Zaborowski.  Reprezentując urząd pracy, Pani Elżbieta Dawidczyk w swoim wystąpieniu zapoznała młodzież z prognozowaniem zapotrzebowania na pracowników za pomocą Barometru Zawodów, podkreśliła znaczenie kompetencji społecznych oraz wskazała te obszary gospodarki, w których eksperci prognozują znaczny przyrost miejsc pracy, m. in. w zakresie kompetencji cyfrowych, uprawnień związanych z alternatywnymi źródłami energii oraz usługami kierowanymi do osób starszych. Podczas spotkań z uczniami szkół podstawowych i średnich, przedstawiciele PUP w Szczytnie wspólnie z partnerami uczestniczącymi w rynku pracy przekazali młodym ludziom dużą dawkę informacji i wskazówek, jak świadomie kształtować pożądane na rynku pracy kompetencje. Zgromadzona na debatach młodzież uzyskała jasny komunikat, że już teraz, poprzez podejmowane decyzje i konsekwencję w dążeniu do celu budują swoją przyszłą ścieżkę zawodową.

ZDjęcie uczestników debaty w ZS 1
moderatorzy debaty w SP6
Uczestnicy debaty w ZS 1
Zdjęcia: Tygodnik Szczytno
 
Informacje o publikacji dokumentu