Program Rehabilitacji Kompleksowej - zapraszamy na spotkanie informacyjne w dniu 26.11.2021 r.

Print Drukuj
Program Kompleksowej Rehabilitacji

Do kogo skierowany jest program?

Rehabilitacja kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia.

To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, lecz chcieliby zmienić tę sytuację - zdobyć zawód i podjąć satysfakcjonującą pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych.

W powrocie do aktywności zawodowej pomagają ośrodki rehabilitacji kompleksowej, oferując niezbędną rehabilitację i szeroką ofertę kursów zawodowych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami zdrowotnymi.
Pobyt, rehabilitacja i szkolenia są bezpłatne.

Na czym polega udział w projekcie?

Na kompleksową rehabilitację składają się trzy elementy, które wzajemnie się uzupełniają:
  • moduł zawodowy, czyli spotkania i warsztaty z doradcą oraz szkolenia zawodowe,
  • moduł medyczny, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne,
  • moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników.

O tym, ile zajęć z każdego modułu będzie miał Uczestnik decyduje na pierwszym spotkaniu w Ośrodku zespół specjalistów. Na początek opracowują oni indywidualny plan rehabilitacji na pierwsze dwa tygodnie, które są okresem próbnym, a następnie na resztę pobytu Uczestnika.

Gdzie jest realizowana rehabilitacja kompleksowa?

Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie funkcjonują 4 takie ośrodki: w Wągrowcu (woj. wielkopolskie), w Ustroniu (woj. śląskie), w Nałęczowie (woj. lubelskie) oraz w Grębiszewie (woj. mazowieckie). Funkcjonowanie Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, obowiązującymi w czasie pandemii.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce Ośrodki będą funkcjonować zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez zespół specjalistów ds. zakażeń. Co ważne, wszyscy uczestnicy projektu przed wejściem do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej poddawani są testom na obecność koronawirusa.

Co czeka Uczestnika w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej?

Rehabilitacja kompleksowa rozpocznie się od dokładnej oceny przez specjalistów - lekarzy, rehabilitantów, psychologów i doradców zawodowych – stanu zdrowia, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostanie Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości Uczestnika.

Zostanie w nim określony ogólny cel rehabilitacji, dobrane do niego działania (zabiegi, szkolenia, spotkania ze specjalistami itp.) oraz harmonogram działań i sposób oceny ich efektów.

W przygotowaniu Indywidualnego Programu Rehabilitacji i jego realizacji będzie uczestniczyć zespół rehabilitacyjny w składzie:
  • lekarz
  •  fizjoterapeuta
  •  psycholog
  • doradca zawodowy
  • pośrednik pracy
  • terapeuta zajęciowy
  • specjalista ds. zarządzania rehabilitacją
  • inni specjaliści w zależności od potrzeb.
Indywidualny Program Rehabilitacji będzie przygotowany wspólnie z Uczestnikiem.
  • W uzasadnionych przypadkach jeśli okaże się, że zaplanowane działania są nieskuteczne lub Uczestnik źle je toleruje, wówczas zespół rehabilitacyjny w uzgodnieniu z Uczestnikiem, dokona zmian w Indywidualnym Programie Rehabilitacji.
  • Żadne działanie nie zostanie podjęte bez zgody Uczestnika.
  • Prawa i obowiązki podczas pobytu w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej.

Udział w programie rehabilitacji kompleksowej, w tym także w wersji z zakwaterowaniem, jest całkowicie bezpłatny. Dodatkowo są refundowane koszty przejazdu z domu do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej i z powrotem (na zasadach określonych w odpowiednim Regulaminie). Warunkiem sukcesu jest aktywny udział Uczestnika w zaplanowanych zajęciach ze wszystkich modułów rehabilitacji kompleksowej.
  • Przewiduje się, że czas trwania rehabilitacji kompleksowej będzie wynikał z potrzeb, określonych w Indywidualnym Programie Rehabilitacji (średnio 9 miesięcy).
  • Zajęcia będą się odbywały w godzinach od 8:00 do 18:00, ale nie dłużej niż 8 godzin dziennie, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
  • Jeśli w czasie pierwszych dwóch tygodni Uczestnik uzna, że oferta Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej nie jest dla niego odpowiednia, może zrezygnować z dalszego uczestnictwa bez konieczności zwrotu kosztów.
W dniu 26 listopada 2021 r. w siedzibie PUP w Szczytnie odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych szczegółami wsparcia w ramach Programu Kompleksowej Rehabilitacji.
  • Osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie mogą zapisać się na spotkanie u swojego doradcy klienta. 
  • Osoby niezarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie mogą zapisać się na spotkanie pod numerem telefonu: 89 621 77 67.
  • Realizatorem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kontakt PFRON:
Infolinia: (22) 50 55 600

Adres email: ork@pfron.org.pl www: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl
Informacje o publikacji dokumentu