Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie szczycieńskim (II)


 logotypy FEWiM
Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie od 1.02.2024 r. realizował projektu Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie szczycieńskim (II) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021 – 2027, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia 137 osób bezrobotnych z powiatu szczycieńskiego.

Wartość projektu: 2 983 179,77 zł, w tym wysokość wkładu:

  • Europejskiego Funduszu Społecznego Plus: 2 535 702,78 zł;
  • środków budżetu państwa (Funduszu Pracy): 447 476,99 zł.

 
Projekt był realizowany do 31.12.2024 r.
 
Uczestnikami projektu mogły być wyłącznie osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie zwłaszcza te, które były w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym:
a) osoby młode w wieku 18-29 lat, w tym w szczególności osoby nieuczestniczące w kształceniu i szkoleniu- tzw. osoby z kategorii NEET;
b) osoby w wieku 30 lat i więcej, należące do jednej z następujących grup:
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- kobiety,
- osoby o niskich kwalifikacjach, tj.: posiadające wykształcenie niepełne podstawowe, podstawowe, gimnazjalne lub ponadgimnazjalne (do poziomu szkoły średniej i zasadniczej zawodowej).
 
Cele projektu zostały osiągnięte poprzez aktywizację zawodową opartą na realizacji usług i instrumentów określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym:

  • poradnictwa zawodowego/pośrednictwa pracy,
  • szkoleń,
  • staży,
  • prac interwencyjnych,
  • dotacji na działalność gospodarczą,
  • refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy.

Zaplanowane w projekcie szkolenia i staże pozwoliły uczestnikom nabyć nowe kwalifikacje, kompetencje, a także umiejętności zawodowe poszukiwane przez pracodawców, co zwiększyło szanse osób bezrobotnych na skuteczny powrót na rynek pracy. Udzielone uczestnikom projektu jednorazowe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z kolei przyczyniły się do powstania nowych podmiotów gospodarczych. Dzięki realizacji tego wsparcia osoby przedsiębiorcze uzyskały lub uzupełniły posiadany kapitał niezbędny do samozatrudnienia. Projekt wspierał także lokalnych pracodawców w zakresie tworzenia miejsc pracy poprzez refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy oraz organizację prac interwencyjnych. Otrzymana pomoc była dla uczestników projektu szansą na podjęcie zatrudnienia, poprawę swojej sytuacji finansowej oraz samooceny.

Rezultatem projektu było podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez min. 75 osób oraz uzyskanie kwalifikacji przez min. 50 osób. Projekt zakończył się sukcesem, ponieważ pracę lub samozatrudnienie podjęło 125 uczestników, natomista kwalifikacje uzyskało 56 uczestników.

Wszelkie podejrzenia o niezgodności projektów z „Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych" można zgłaszać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Flaga i godło Polski
Projekt dofinansowano ze środków Funduszu Pracy

Informacje o publikacji dokumentu