Badanie kompetencji cyfrowych osób bezrobotnych w wieku do 30 lat

Print Drukuj

Kompetencje cyfrowe są uznawane za jedne z ośmiu kompetencji kluczowych niezbędnych w procesie uczenia się przez całe życie.
Jeśli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia, doradca klienta w urzędzie pracy zbada Twoje kompetencje cyfrowe za pomocą ankiety.
W przypadku niewystarczającego poziomu kompetencji cyfrowych, przed uzyskaniem skierowania na wybraną formę wsparcia (finansowanego w ramach projektu EFS+), zaproponujemy Ci udział w szkoleniu uzupełniającym poziom kompetencji cyfrowych.

Wymóg ten wynika z "Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027" z dnia 15 marca 2023 r.
 
Pytania w ankiecie badającej kompetencje cyfrowe zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pytania opierają się na:

1. Europejskich Ramach Kompetencji Cyfrowych dla obywateli (DiGCoMP). Dokument ten grupuje kompetencje cyfrowe w pięciu obszarach:
1) Informacja
2) Komunikacja
3) Tworzenie treści
4) Bezpieczeństwo
5) Rozwiązywanie problemów.

Źródło: http://www.digcomp.pl/
DigComp (PL) ECCC –  „Ramy odniesienia dla rozwoju i rozumienia kompetencji cyfrowych w Europie"


2. Wybranych umiejętnościach cyfrowych, ważnych w procesie poszukiwania pracy, samokształcenia oraz tworzenia prostych dokumentów cyfrowych, a w szczególności:
1) Posługiwanie się pocztą elektroniczną;
2) Samodzielne napisanie CV i przesłanie go do pracodawcy drogą mailową lub poprzez portal z ofertami pracy;
3) Wyszukiwanie informacji w Internecie, np. dotyczących szkoleń;
4) Przesłanie pisma lub formularza przez Internet do urzędu lub instytucji (np.  rozliczenie podatkowe, rejestracja elektroniczna w powiatowym urzędzie pracy, złożenie wniosku o przyznanie świadczenia, wysłanie pisma za pomocą ePUAP);
5) Napisanie, sformatowanie i wydrukowanie prostego tekstu w edytorze tekstu oraz zabezpieczenie go przed wprowadzeniem zmian.
6) Przygotowanie w odpowiednim programie prostej prezentacji multimedialnej zawierającej treść, tabelę, wykres;

 
Technologie cyfrowe rozwijają się w szybkim tempie.
Kolejne aktualizacje Ram Kompetencji Cyfrowych są zamieszczane na stronie: http://www.digcomp.pl/.  
 
Załączniki [do pobrania]:
Ramy odniesienia dla rozwoju i rozumienia kompetencji cyfrowych w Europie, Rozdział 3. Ramy odniesienia kompetencji cyfrowych - str. 26-66. Źródło: http://www.digcomp.pl/ DigComp (PL) ECCC 

Załączniki

Ramy odniesienia kompetencji cyfrowych
Ramy odniesienia kompetencji cyfrowych.pdf 337 KB
Informacje o publikacji dokumentu