Relacja z wydarzenia

Print Drukuj
 
Relacja z seminarium „Rola ekonomii społecznej w funkcjonowaniu przedsiębiorstw"
Znaczenie równowagi między aspektami społecznymi i ekonomicznymi oraz korzyści ekonomii społecznej dla przedsiębiorstw poznali uczestnicy seminarium pn. „Rola ekonomii społecznej w funkcjonowaniu przedsiębiorstw", które odbyło się 20 czerwca 2023 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie.
Wydarzenie objął patronatem Starosta Szczycieński Pan Jarosław Matłach.

W swoim przemówieniu Pani Beata Januszczyk - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie podkreśliła, że spotkanie zostało zorganizowane w celu kreowania przyjaznego środowiska dla tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw społecznych oraz współpracy lokalnych firm reprezentujących biznes i instytucje finansowe oraz podmiotów i jednostek samorządu terytorialnego w sektorze ekonomii społecznej.

Pan Jarosław Matłach Starosta Szczycieński otworzył seminarium i powitał gości, podkreślając jak ważne jest wzajemne współdziałanie na lokalnym rynku zarówno biznesu jak i podmiotów ekonomii społecznej przy wsparciu instytucji rynku pracy i samorządu. Następnie, prelegenci – Pan Krzysztof Margol Prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA oraz Pan Tomasz Schimanek Ekspert ds. ekonomii społecznej przeprowadzili uczestników seminarium przez meandry zagadnień z zakresu ekonomii społecznej.

Goście seminarium mieli okazję poznać szczegóły Krajowego Programu Odbudowy na rzecz ekonomii społecznej oraz zakres działań Lokalnej Strategii Rozwoju 2023-2027 LGD „Brama Mazurskiej Krainy" w które wpisują się m.in. rozwój przedsiębiorczości, poprawa dostępu do usług dla lokalnych społeczności, przygotowanie koncepcji wsi inteligentnych czy poprawa dostępu do infrastruktury publicznej.                                                                           

Duże zainteresowanie wzbudziły również przedstawione przez prelegentów możliwości uzyskania dofinansowania oraz rządowe programy wsparcia podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych m.in. Program resortowy Przedsiębiorstwo PLUS społeczne na lata 2023 – 2025, przedstawiono również przykłady dobrych praktyk współdziałania przedsiębiorstw społecznych z pracodawcami i szeroko pojętym biznesem.

Swoim bezcennym doświadczeniem w prowadzeniu działalności podzieliły się przedsiębiorstwa społeczne już funkcjonujące na terenie powiatu szczycieńskiego: Spółdzielnia Socjalna Bulwar, Fundacja Kreolia – Kraina Kreatywności z Jerutek reprezentowane przez Panią Prezes Joannę Gawryszewską oraz Spółdzielnia Socjalna Mamamija ze Spychowa reprezentowana przez Panią Katarzynę Kowalewską.
Podczas seminarium ofertę współpracy dla przedsiębiorców przedstawiły dwa nowe podmioty ekonomii społecznej, które powstały w powiecie szczycieńskim tj.: Centrum Integracji Społecznej BETEL w Szczytnie prowadzone przez Panią Patrycję Lazar oraz Centrum Integracji Społecznej FAMA utworzone przez Panią Emilię Wrzochalską. Misję i zasady działania Centrów Integracji Społecznej (CIS) przybliżył Pan Paweł Bosak Dyrektor Centrum Integracji Społecznej BETEL w Piszu. Jak podkreślił, celem CIS jest wspieranie i integrowanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej i podejmowanie działań mających na celu włączenie społeczne, zwiększenie szans na zatrudnienie oraz poprawę jakości życia osób dotkniętych wykluczeniem społecznym.                                                                                    
W seminarium uczestniczyli m.in.:
  • członkowie Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej,
  • przedstawiciele Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej powiatu szczycieńskiego,
  • lokalni przedsiębiorcy  -  Port Lotniczy Olsztyn Mazury, Novum Sp. z o.o. Sp.k., Safilin Sp. z o.o, Bank Spółdzielczy w Szczytnie, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Szczytnie, Agencja Zatrudnienia Constans Group Edyta Kryszkiewicz, CETCO POLAND Sp. z o.o., BALANS SP. Z O.O. INTERMARCHE.
Seminarium zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie we współpracy z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA i Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nidzicy stworzyło przestrzeń do nawiązania współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i społecznym w zakresie promowania i rozwoju ekonomii społecznej w regionie.
Jak pokazało to seminarium, takie spotkania są bardzo wartościowe, a wspólne działanie instytucji rynku pracy, biznesu i jednostek samorządu terytorialnego jest niezbędne dla tworzenia przyjaznego środowiska rozwoju rynku pracy i ekonomii społecznej.

Uczestnicy seminarium na sali
Starosta Szczycieński, Dyrektor PUP w Szczytnie i Prezes firmy SAFILIN
Prezeski spółdzielni socjalnych Mamamija i Fundacji Kreolia - Kraina Kreatywności i Gospoda Bulwar w Jerutkach

Krzysztof Margol Prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA podczas przemówienia
Pani Patrycja Lazar Dyrektor CIS BETEL w Szczytnie podczas przemówienia
Pan Tomasz Schimanek ekspert ds ekonomii społecznej podczas przemówienia
Informacje o publikacji dokumentu